Zdravotníci se v Brně seznámili s novinkami pro odvykání kouření

vydáno:

aktualizace:
17.10.2014 14:05

Brno - Přispět ke snížení počtu kuřáků bylo cílem dvoudenní konference, která dnes končí v Brně. Odborný personál od lékařů přes sestry až po mediky se na ní seznámil s novinkami v oblasti odvykání kouření. Nasbírané vědomosti mohou zdravotníci využít v práci s pacienty, kteří mají zájem s kouřením přestat. Bez odborné pomoci se to však povede pouze třem procentům z nich, řekl ČTK Pavel Gejdoš z pořádajícího Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Jen v Brně kouří přes 100.000 lidí, z nichž většina už někdy chtěla přestat. V ČR je přes dva miliony kuřáků.

foto

Kouření - kuřák - cigareta - ilustrační foto. ČTK/AP

Mezi stovkou účastníků konference byli lékaři, psychologové, farmakologové, zástupci zdravotních pojišťoven a další experti. Tuzemští i světoví odborníci seznámili účastníky s nejnovějšími trendy v oblasti pomoci kuřákům. "Patřily mezi ně hlavně kombinace dosud využívaných poznatků a typů léčby. Každý člověk je jiný a bez znalce nezjistí, co je pro něj vhodné. Odvykání je možné řešit léky, nikotinovou náhražkou, pastilkami, žvýkačkami nebo různými kombinacemi. Sám na ně ale člověk nepřijde," uvedl Gejdoš.

Ze studie vyplývá, že se bez odborníka zbaví závislosti pouhá tři procenta lidí. "Po konzultaci s odborníkem už je úspěšná zhruba čtvrtina a při léčbě až třetina. Proto by měli lidé chodit k odborníkům, kteří by jim vysvětlili, jak se kouření účinně zbavit," doplnil Gejdoš.

Jen v Brně kouří více než čtvrtina populace. Brno má necelých 400.000 obyvatel. "Přes 100.000 z nich kouří a zhruba 95 procent už někdy chtělo přestat. Někdo to zkouší opakovaně a neúspěšně, takže je to pro kuřáky bludný kruh. Dělají něco, co jim škodí, nechtějí to dělat, ale nutí je k tomu závislost," uvedl hlavní pořadatel konference Ondřej Sochor, který je šéfem projektu Kardiovize Brno 2030. Projekt má za cíl v následujících letech snížit procento výskytu srdečních onemocnění v Brně. Pokles počtu kuřáků je jedním ze způsobů, jak toho docílit.

V celé republice podle něj kouří více než dva miliony lidí. "Přes 15.000 z nich každý rok v důsledku kouření předčasně zemře," zdůraznil Sochor. Proto má projekt vést k většímu zájmu lidí o problematiku, ale také o pomoc státu. "Tabákové firmy tvrdí, že jsou kuřáci výhodní pro stát. Chceme ale ukázat opačné stanovisko, protože je to nevýhodné z hlediska léčby a pro případ úmrtí živitele rodiny," dodal Gejdoš Podle něj by stát měl například omezit tabákovou reklamu, která by mohla vést ke snížení počtu kuřáků.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20% zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

Komentáře využívají systém Disqus

Reklama
Národní muzeum
Národní muzeum

Rekonstrukci NM lze sledovat okem webové kamery
Fotogalerie

Soutěž
Soutěž

Kniha Švédské pohádky

Velikost textu: a a A